2. KAZUISTICKÝ KONGRES PALIATIVNÍ MEDICÍNY

5. dubna 2019, Staroměstská radnice, Staroměstské náměstí 1, Praha 1

Program

08:00 - 8:30 - Registrace

08:30 - 9:30 Odborný program

Prof. Thomas LeBlanc: „Pane doktore, kolik mám času?" - komunikační strategie a sdílené rozhodování v éře moderních léčebných postupů

09:30 - 10:00 Přestávka, diskuse

10:00 - 11:15 Odborný program - Hematologie (koordinátor MUDr. Michal Kouba)

1.    Transfuzní dependence hematologických pacientů a její vliv na poskytování paliativní a hospicové péče - kazuistika a popis situace v ČR (MUDr. Renata Urbanová, Ph.D.)

2.    Nejnovější imunoterapie a paliativní přístup. Vylučují se nebo doplňují? - kazuistika a popis situace v ČR (MUDr. Viera Pohlreichová)

3.    Prevence a léčba tromboembolické nemoci v kontextu paliativní péče - praktický přístup na příkladech (MUDr. Michal Kouba)

11:15 - 12:45 Odborný program - Nefrologie (koordinátor MUDr. Barbora Szonowská)

1.    Postoj k léčbě, k jejímu ukončení a vůle k životu u dvou dialyzovaných mužů. (PhDr. Marcela Znojová)

2.    Úskalí dialyzační léčby pacientky s demencí (MUDr. Katarína Kozmová)

3.    Konzervativní management chronického selhání ledvin aneb kdy není dialýza na místě (MUDr. Jana Mertová)

4.    Management obtížných symptomů u pacienta na dialýze (MUDr. Barbora Szonowská)

12:45 - 14:00 Oběd, prohlídka radnice

14:00 - 15:30 Odborný program - Výživa (koordinátor MUDr. Eva Meisnerová)

1.     Perkutánní endoskopická gastrostomie u demence ano či ne? (Mgr. Věra Vodičková)

2.     Co je včasné zahájení nutriční podpory u neurodegenerativních chorob? (doc. MUDr. František Novák, Ph.D.)

3.     Ukončení dlouhodobé domácí parenterální výživy u neonkologického pacienta (MUDr. Eva Meisnerová)

15:30 - 16:45 Odborný program - Intenzivní medicína (koordinátor: MUDr. Kateřina Rusinová)

Jak rozhodovat o „DNR" a limitacích léčby do dokumentace: právně-eticko-medicínský konsenzus

1.     Dříve vyslovené přání (MUDr. Ondřej Kopecký)

2.     „Marná a neúčelná" léčba (MUDr. Daniel Suk)

3.     Dohoda mezi lékařem a pacientem (MUDr. Denisa Mlčochová)

16:45 - Káva, vyhlášení nejlepšího bloku

 

Medailonky řečníků

Prof. Thomas LeBlanc

"V medicíně jde o mnohem víc věcí, než jen o biologii. Zajímají mě vědecké oblasti, které by se asi nazvaly "soft science", které míří k hlubokým věcem, kterými prochází pacienti v průběhu nemoci. často přemýšlím, jak můžeme pacientům a jejich rodinám pomoci lépe porozumět jejich medicínské situaci, jak můžeme lépe vysvětlit velmi komplexní situace a jak můžeme podpořit jejich snahu vyrovnat se s tím. Část mého výzkumu ale zkoumá velmi hmatatelné zkušenosti pacientů: symptomovou zátěž, kvalitu života, psychologické potíže. Jsou to měřitelné proměnné - i když hůře než počty trombocytů - ale pro pacienty jsou stejně důležité, možná důležitější.
Nejvíce mě překvapuje, co je řečeno nebo není řečeno pacientům a rodinám při setkání s lékařem. Když poslouchám audionahrávky takových rozhovorů, je to fascinující zvláště když poté máte možnost hovořit s pacienty a lékaři separátně o tom, jak to mysleli a jak zpětně setkání hodnotí. Tak mnoho věcí zůstává nevyřčeno nebo jen "neslyšeno" nebo není pochopeno tak, jak byly míněny. Získal jsem respekt k tomu, jak náročné je předávat komplexní informace pacientům v pochopitelné formě, aby podle toho mohli pacienti plánovat svůj život a zároveň komunikovat s empatií..."

Hematologie

MUDr. Michal Kouba

Po ukončení studia pracoval v organizaci Člověk v tísni, na interním oddělení nemocnice v Kolíně a v pražském IKEM. Od roku 2002 dosud pracuje v Ústavu hematologie a krevní transfúze v Praze jako lékař lůžkového oddělení, věnuje se zde také studentům. V roce 2003 složil atestaci z vnitřního lékařství, v roce 2006 z hematologie a transfúzního lékařství a v roce 2017 z paliativní medicíny. Pracuje jako pohotovostní lékař v domácím hospici cesta domů a od roku 2018 jako lékař Centra podpůrné a paliativní péče ve Všeobecné fakultní nemocnici.

Nutrice

MUDr. Eva Meisnerová

Pracuje na 4. interní klinice gastroenterologie a hepatologie 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Mojí specializací je zejména klinická výživa a komplexní metabolická péče. Během klinické praxe se věnuji pacientům s enterální, a zejména s parenterální výživou. Praktické dovednosti v oboru paliativní medicíny by si měl osvojit každý lékař. V rámci svého postgraduálního vzdělávání absolvovala certifikované kurzy ve specializaci Paliativní medicína, které probíhaly ve Všeobecné fakultní nemocnici v roce 2015.

doc. MUDr. František Novák, Ph.D.

Lékař internista se specializací v klinické výživě a intenzivní metabolické péči a také v intenzivní medicíně. Pracuje na 4. interní klinice gastroenterologie a hepatologie 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze v ambulanci pro poruchy výživy a metabolismu a rovněž jako ústavní dietolog. Hlavními oblastmi jeho profesního zájmu jsou klinická výživa, domácí enterální a parenterální nutriční podpora, malnutrice v nemoci a možnosti ovlivnění zánětlivé odpovědi nutriční intervencí. Paliativní medicínu považuje za velmi důležitý obor, který může pomoci širokému okruhu pacientů a to nejen v konečné fázi onemocnění.

Nefrologie

MUDr.Barbora Szonowská

pracuje jako nefrolog a paliatr na Interním oddělení Strahov ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Věnuje se zejména pacientům s pokročilým onemocněním ledvin. Je vedoucí lékařkou lůžkového oddělení a týmu podpůrné a paliativní péče na svém pracovišti. Díky podpoře NF Avast v rámci programu Spolu až do konce v roce 2016 pod jejím vedením vznikl multidisciplinární tým věnující se podpůrné a paliativní péči v nefrologii. Je stipendistou v rámci Avast stipendium pro paliativní péči. V rámci částečného úvazku se věnuje výuce studentů 1. LF UK.

Intenzivní medicína

MUDr. Kateřina Rusinová, Ph.D.

Je lékařem specialistou v oboru anesteziologie a intenzivní medicína a paliativní medicína. Paliativní medicíně se věnuje více než deset let, nejprve v prostředí intenzivní péče a později jako samostatné specializaci v celém spektru oboru. V roce 2016 spolu s dr. Kopeckým založila Centrum podpůrné a paliativní péče ve Všeobecné fakultní nemocnici. Centrum získalo podporu NF Avast na rozvoj Centra excelence v paliativní medicíně. Od roku 2017 pořádáme kurzy komunikace s pacientem se závažným onemocněním a kurzy paliativní péče. Pomáháme rozvíjet další nemocniční paliativní týmy v nemocnicích v celé České republice a na půdě Univerzity Karlovy koordinujeme projekt na vytvoření společného kurikula pro pregraduální výuku mediků.